Planujesz wynajem biura dla swojej firmy? Przekonaj się, ile to kosztuje

Planujesz wynajem biura dla swojej firmy? Przekonaj się, ile to kosztuje


Powadzisz własną firmę, ale nie masz oficjalnego punktu pracy? A może dopiero planujesz otworzyć własną działalność i dlatego poszukujesz biura idealnego – o wysokim standardzie, ale niższym czynszu? Sprawdź, ile to kosztuje.

Jakiego biura potrzebujesz?

To podstawowe pytanie, na które powinieneś sobie odpowiedzieć zanim przystąpisz do poszukiwania swojego firmowego miejsca. Jakich rozmiarów pomieszczenie? W dużym mieście czy podmiejskiej miejscowości? Pamiętaj, że jakiejkolwiek decyzji nie podejmiesz, musi być zgodna z powszechnie panującymi zasadami BHP.

Dla jednego pracownika co najmniej 2 m kw. wolnej przestrzeni pozbawionej sprzętu, a przy zespole złożonym z więcej niż czterech pracowników, biuro o powierzchni minimum 15 m kw. Wysokość pomieszczenia? Ta musi osiągnąć wartość nie mniejszą niż 3 m.

Koszt wynajmu biura dla małej firmy

W poprzednim akapicie zaznaczyliśmy, że mała firma z co najmniej czteroosobowym zespołem na pokładzie wymaga biura o minimalnej powierzchni 15 m kw, a w aspekcie opłacalności wielkość ta nie powinna przekraczać 50 m kw.

Po przejrzeniu lokalnych ofert okazuje się, że biura w niewielkich biurowcach są zdecydowanie tańsze od tych, znajdujących się w nowo powstałym budynkach. Musisz mieć jednak na uwadze, że te pomieszczenia najczęściej nie są wyposażone nawet w krzesła, więc do ceny wynajmu dolicz zwiększoną kwota zakupu niezbędnego sprzętu.

Najtańsze biura znajdziesz w Łodzi – to tam, za metr powierzchni zapłacisz od 24 zł do 61 zł. Pomieszczenia biurowe o najdroższych kosztach wynajmu mieszczą się w Warszawie i Wrocławiu, gdzie cena za metr kwadratowy w najbardziej optymistycznej wersji zaczyna się od 82 zł.

Nowoczesny biurowiec – opcja dla zamożnych?

Ze swoim zespołem chcesz pracować w biurze o najwyższym standardzie? Za to będziesz musiał zapłacić zdecydowanie więcej, bo w tym przypadku metr kwadratowy powierzchni kosztuje co najmniej 11-16 euro. Najwyższy czynsz, to oczywiste, zapłacisz w środkowej części Warszawy, bo nawet do 27 euro za metr.

Jak pewnie sam już pomyślałeś, to oferta skierowana raczej do dużych firm, bo o opłacalności decyzji w takim przypadku można mówić przy wynajmie co najmniej 100 m kw., a właścicieli nie interesuje podpisanie umowy na okres czasu mniejszy niż 2 lata.

Jeszcze nie założyłeś własnej firmy?

Wynajem biura to tylko jeden z aspektów, który powinieneś przemyśleć, a jeśli boisz się popełnienia podstawowych błędów, zerknij na nasz poprzedni artykuł: Planujesz założyć własną firmę? Oto 5 podstawowych błędów, których powinieneś unikać, w którym pisaliśmy o tym, jak wybrać nazwę firmy, jakie składki opłacać i jak radzić sobie z fakturowaniem.