Chcesz założyć własną firmę? Oto 5 podstawowych błędów, których powinieneś unikać

Chcesz założyć własną firmę? Oto 5 podstawowych błędów, których powinieneś unikać


Decyzje, które podejmiesz w pierwszych dniach życia swojej firmy dadzą długotrwałe, widoczne skutki, dlatego zanim przejdziesz do działania, poznaj 5 typowych błędów, które popełnia większość przedsiębiorców, a których dzięki naszemu tekstowi nie popełnisz Ty.

1. Skomplikowana nazwa, i to jeszcze w obcym języku

Zacznijmy od początku, czyli rejestracji firmy w CEIDG i momentu podania nazwy swojego przedsiębiorstwa. Sądzisz, że długa, obcojęzyczna nazwa zaintryguje potencjalnego klienta? Co najwyżej odstraszy lub po prostu zniechęci z powodu trudności w jej wymówieniu.

Wybierając nazwę postaw na jej chwytliwość, prostotę i bezpośrednie nawiązanie do specyfikacji, którą będzie się cechować. Owszem, we wniosku CEIGD możesz wpisać cokolwiek zechcesz, ale po co robić sobie problemy już na starcie?

2. Wpłaty na chorobowe i nie korzystanie z przysługujących świadczeń

W momencie, w którym zechcesz założyć własną firmę, pomyślisz o składkach ZUS i spytasz o sens takiego działania pierwszą lepszą księgową, usłyszysz, że to zaledwie kilkanaście złotych miesięcznie, a ubezpieczenie chorobowe lepiej mieć niż nie mieć. Warto jednak podejść do tego rozsądnie i samodzielnie stwierdzić, jak duża jest szansa, że z tych świadczeń skorzystasz.

Chorujesz bardzo rzadko, a w momencie konieczności wizyty u lekarza i tak korzystasz z prywatnych placówek? W takim razie ubezpieczenie zdrowotne na niewiele Ci się przyda, a jeśli już chcesz je opłacać, to przynajmniej z niego korzystaj.

3. Strach przed rozliczaniem kosztów

Jeśli widok faktur przyprawia Cię o zawrót głowy, a moment rozliczenia drobnych kosztów odkładasz w nieskończoność to widocznie prowadzenie firmy nie jest Twoim życiowym powołaniem.

Nie da się zaprzeczyć, prawidłowego rozliczania kosztów małych i dużych przedsiębiorca uczy się przez całe życie, a żeby szło to sprawniej niż w pierwszych dniach pracy, wystarczy poznać podstawy specyfiki kosztów.

4. Rezygnacja z programów ułatwiających codzienną pracę

Wybór odpowiedniej firmy odpowiedzialnej za księgowość w Twojej firmie to jedno, drugie to programy, które w codziennym funkcjonowaniu okazują się równie przydatne, co kawa o poranku. Mamy tu na myśli programy do faktur, aplikacje do przechowywania danych i te do budowania jeszcze lepszej więzi z klientami.

5. Podatki w okresie miesiąca, zamiast trzech

Boisz się, że nie będziesz w stanie znaleźć wysokiej kwoty na opłacenie podatku kwartalnego? Nic bardziej mylnego. Jeśli jesteś w stanie płacić podatki w okresie miesiąca, to znajdziesz pieniądze na te trzymiesięczne, a w ten sposób zaoszczędzisz przede wszystkim czas, który podczas prowadzenia własnej firmy wart jest jeszcze więcej. A może nawet jest bezcenny, o czym przekonasz się na własnej skórze.