Umowa pożyczki – na co zwrócić uwagę?

Umowa pożyczki – na co zwrócić uwagę?


Gdy brakuje nam gotówki chętnie decydujemy się na wzięcie pożyczki. Dzięki niej szybko podreperujemy nasze finanse i nie będziemy musieli martwić się wydatkami. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie umowy pożyczkowe są korzystne dla konsumenta. Należy zwrócić uwagę na kruczki, które mogą się znaleźć w tym dokumencie. Gdzie szukać haczyków w umowie pożyczkowej?

Pożyczki coraz chętniej brane przez klientów

Na rynku jest coraz więcej firm oferujących pożyczki. Niestety nie każda z nich ma na uwadze dobro klienta i informuje pożyczkobiorcę o wszystkich warunkach i kosztach. Zanim ostatecznie podpiszemy umowę dotyczącą pożyczki, powinniśmy ją przeczytać dokładnie i ze zrozumieniem. Nie możemy dać się nabrać reklamom telewizyjnym, w których słyszymy o darmowych pożyczkach i elastycznej spłacie zobowiązania. Takie spoty reklamowe nie muszą mówić całej prawdy. Zdarzają się sytuacje, w których w praktyce oferta nie jest tak atrakcyjna, jak została nam przedstawiona. Zatem na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę?

Sprawdź zanim pożyczysz

Decydując się na wzięcie pożyczki, powinniśmy sprawdzić ile mamy czasu na odstąpienie od umowy. Zgodnie z prawem konsumenta dotyczącym umów zawartych na odległość z reguły mamy 14 dni na rezygnację bez podawania przyczyny. Warto pamiętać, że każdy pożyczkobiorca jest traktowany jako konsument, dlatego w umowie pożyczkowej musimy mieć określony czas na jej wypowiedzenie. Oczywistym faktem jest, że warunkiem koniecznym do wycofania się z umowy, jest zwrócenie całości kwoty pożyczki, którą otrzymaliśmy. Dzięki temu, gdy okaże się, że w umowie są niekorzystne dla nas zapisy mamy czas by się z niej wycofać. Nie warto jednak podpisywać niczego bez dokładnego zapoznania się z warunkami, gdyż firmy z reguły zobowiązują nas do złożenia rezygnacji pisemnej. Trzeba więc poświecić czas na sporządzenie takiego dokumentu. Niewiele osób wie, że przez określony czas możemy odstąpić od umowy i zwrócić pieniądze bez żadnych konsekwencji. Rezygnacja dotyczy również wszelkich zakupów przez internet.

Całkowity koszt pożyczki

Istotne są także koszty pożyczki. Wielu z nas błędnie sądzi, że jedyną opłatą jaką dodatkowo poniesiemy przy zwrocie jest jej oprocentowanie. Biorąc pożyczkę liczmy się również z kosztami rozpatrzenia wniosku i dostarczenia umowy oraz pieniędzy do domu. Naliczana może być również opłata administracyjna oraz różne opłaty manipulacyjne. Jednak nie musimy się obawiać ukrytych kosztów, teraz prawo wymaga od firm pożyczkowych podawania RRSO pożyczki. Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania – uwzględnia ona wszystkie koszty jakie musimy ponieść. Na jej podstawie możemy łatwo obliczyć całkowitą kwotę zwrotu.

Niestety, gdy nie będziemy spłacać pożyczki w terminie, narazimy się na koszty nie wliczone w RRSO. Większość firm pożyczkowych każe słono płacić za zwłokę w zwrocie zobowiązania w przypadku gdy to nasza wina. Jeśli zalegamy z ratą, z przyczyn niezależnych od nas, nie musimy się martwić. W przypadku pierwszej taka sytuacja firma będzie skłonna wynegocjować  z nami odroczenie spłaty lub zmniejszenie wysokości miesięcznej raty.

Jeżeli nasze zarobki nie są wysokie, a my nie mamy odłożonych żadnych pieniędzy na czarną godzinę, pożyczka stanowi najlepsze rozwiązanie w niecodziennej sytuacji. Aczkolwiek powinniśmy pamiętać, że zanim przystąpimy do podpisania umowy musimy ją dokładnie przeczytać. Najważniejsze jest sprawdzenie wysokości RRSO, a potem należy już tylko terminowo spłacać raty. W przeciwnym razie możemy wpaść w spiralę zadłużenia, z której ciężko wyjść, a jedynym ratunkiem staje się konsolidacja zobowiązań.