Ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego


Często decydując się na realizację marzenia o posiadaniu własnego domu czy mieszkaniu, nie posiadamy zbyt dużej kwoty w postaci wkładu własnego. Wielu młodych ludzi nie ma możliwości odłożenia odpowiedniej ilości pieniędzy.

Niewielkie zarobki, stosunkowo wysoki koszt utrzymania się czy nawet brak osoby z którą można dzielić budżet domowy to tylko niektóre z czynników wpływających na trudności związane z możliwością zdobycia własnego lokum. Zdarza się, że w ogóle nie dysponujemy żadną gotówką. Czy w takiej sytuacji możemy się starać o kredyt hipoteczny?

Koszt ubezpieczenia

Banki udzielają standardowo kredytów hipotecznych do 80% LTV, czyli do wysokości 80% szacowanych kosztów całkowitych inwestycji. Jeżeli nie posiadamy brakujących 20% wkładu własnego bank może udzielić kredytu w większej wysokości, jednak różnicę musi ubezpieczyć. Koszt ubezpieczenia niskiego wkładu własnego w różnych bankach wygląda różnie. Niektóre pobierają go z góry za cały okres, inne na okres 3 lat, dopiero później naliczając kolejną opłatę. Jeszcze inne naliczają opłaty miesięcznie podnosząc oprocentowanie kredytu o 0,15% – 0,3%.

Ubezpieczenie pomostowe

Inną formą zabezpieczenia jest tzw. ubezpieczenie pomostowe stosowane przez bank od chwili wypłaty kredytu hipotecznego do momentu wpisu hipoteki. Zazwyczaj, na ten przejściowy okres bank podnosi oprocentowanie kredytu o 1%, choć zdarzają się opłaty 1,5 – 2%. Od złożenia wniosku do sądu wieczystoksięgowego do momentu wpisu hipoteki upływa od kilku dni do 3 miesięcy. Czas ten zależy od rejonu Polski i w od tego czy kupowana nieruchomość ma już założoną księgę wieczystą czy nie. To przez ten okres będziemy płacili ubezpieczenie pomostowe.

Może się jednak zdarzyć sytuacja w której kupujemy od dewelopera mieszkanie, które jest dopiero w fazie budowy. Wnioskować o wpis hipoteki będziemy mogli dopiero, kiedy zostaniemy właścicielem mieszkania, czyli po podpisaniu aktu notarialnego przenoszącego własność. W takich sytuacjach ubezpieczenie pomostowe może nas obowiązywać nawet przez kilkanaście miesięcy.