Czy RRSO jest całkowitym kosztem pożyczki?

Czy RRSO jest całkowitym kosztem pożyczki?


Coraz częściej decydujemy się na pożyczki. Jedną z przyczyn tak dużej popularności pożyczek jest ich dostępność i szybkość. Umowy pożyczkowe bywają dla nas niejasne, a my nie jesteśmy świadomi ile będzie nas to kosztować. Zatem w jaki sposób możemy sprawdzić całkowity koszt naszej pożyczki?

Pożyczka doskonałym ratunkiem w przypadku braku środków

Pożyczka stanowi doskonały sposób na opłacenie wszystkich nagłych zobowiązań finansowych, których często nie jesteśmy w stanie opłacić przez zbyt niskie zarobki i brak oszczędności. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na wzięcie szybkiej pożyczki. Powinniśmy mieć świadomość, że pożyczki kuszą nas atrakcyjnymi reklamami, które nie do końca informują nas o wszystkich aspektach zaciągnięcia pożyczki. Często zdarza się, że w telewizji zobaczymy zachęcającą reklamę, prezentującą niskie oprocentowaniem lub możliwość odroczenia okresu spłaty. Dla nas jako konsumentów może być to prawdziwa okazja. Jednak należy mieć świadomość i zachować rozwagę podczas podejmowania decyzji. Pamiętajmy, że oprocentowanie nie stanowi całkowitego kosztu naszej pożyczki. Większą uwagę powinniśmy zwrócić na wskaźnik RRSO. Zatem czym jest ten wskaźnik oraz o czym nas informuje?

Popularny wskaźnik RRSO

RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania zawiera wysokość odsetek ale także inne koszty takie jak prowizja za udzielenie kredytu oraz ubezpieczenia. Na całkowity koszt pożyczki składają się również opłaty za dodatkowe usługi jak na przykład wizyta doradcy w domu czy opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego. Ważnym czynnikiem jest także informacja dotycząca wartości pieniądza w czasie brania pożyczki i podczas okresu naszej spłaty. Właśnie tego typu informacji powinniśmy poszukać w naszej umowie. Pamiętajmy o dokładnym zapoznaniu się z umową wraz ze wszystkimi załącznikami. Tylko na podstawie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania jesteśmy w stanie obliczyć całkowity koszt naszej pożyczki. Jeśli mielibyśmy jakieś wątpliwości lub coś byłoby dla nas niejasne warto dopytać konsultanta.

Niższe RRSO to tańsza pożyczka?

Niski wskaźnik RRSO nie zawsze oznacza dla konsumenta tańszą pożyczkę. Możemy się sugerować informacją o RRSO, której przedstawienie jest obecnie wymagane podczas brania dowolnego kredytu lub pożyczki, jednak powinniśmy również zwrócić uwagę na harmonogram spłat wszystkich zobowiązań. Często zdarza się, iż to właśnie od okresu na jaki weźmiemy pożyczkę uzależniony jest całkowity koszt jaki poniesiemy w związku ze spłatą zobowiązania. Dlatego powinniśmy mieć to na uwadze podczas przeprowadzania obliczeń.

Decydując się na wzięcie pożyczki, powinniśmy dokładnie i ze zrozumieniem przeczytać umowę. Czasami zdarza się, że decyzję o podpisaniu umowy podejmujemy pod wpływem impulsu, na przykład w sytuacji gdy zobaczymy atrakcyjną reklamę w telewizji. Należy pamiętać, że reklama nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego i nie musi informować o wszystkich kosztach. Najgorsza sytuacja to brak spłaty raty pożyczki w określonym terminie. Wiążące się z tym koszty mogę spowodować, że popadniemy w spiralę długu. Branie pożyczki na spłatę poprzedniej nie jest dobrym rozwiązaniem, ale niestety często praktykowanym przez pożyczkobiorców, a także kredytobiorców. W takich przypadkach najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu konsolidacyjnego, który oferuje nam połączenie wszystkich zobowiązań w jedno z odroczonym terminem spłaty.