Pożyczka dla młodych – co zrobić gdy brakuje gotówki?

Pożyczka dla młodych – co zrobić gdy brakuje gotówki?


Młode osoby zwykle nie zastanawiają się nad swoimi wydatkami i sytuacją finansową. Podchodzą do życia optymistycznie i zaciągając kredyt nie zdają sobie sprawy jakie konsekwencje mogą ponieść nie spłacając rat w terminie. Jednak bywają sytuacje, kiedy pragną się usamodzielnić, dlatego marzą o własnym mieszkaniu. Warto wtedy sprawdzić jak podnieść swoja zdolność kredytową w bardzo młodym wieku.

Szybka pożyczka – popularna wśród osób młodych

Młode osoby mają coraz większe problemy finansowe. Związane jest to z tym, że szukają łatwych sposobów na otrzymanie gotówki. Pragną funkcjonować według nowoczesnego stylu życia, kreowanego przez media, dlatego ulegają pokusie zaciągnięcia pożyczki.
Również należy zwrócić uwagę na sytuację w jakiej się znajdują. W dzisiejszym świecie rynek pracy nie jest przychylnie nastawiony do osób dopiero zaczynających swoją karierę zawodową. Na początku zarobki są niskie a firmy rzadko zatrudniają na umowę o pracę, której brak jest dużym problemem na drodze do uzyskania kredytu.

Pożyczki cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród osób po 18 roku życia. Szczególnie pożyczki na raty, gdzie gotówkę można otrzymać w przeciągu 15 minut. Niestety młodzi nie zdaja sobie sprawy z jakim ryzykiem wiąże się zaciąganie zobowiązań finansowych. Często zapominają o terminach spłaty przez co nieświadomie trafiają do KRD.

W jakim celu młode osoby zaciągają pożyczki

„Przeterminowane długi młodych Polaków sięgają 9,3 mld zł. Młodzi trafiają do Krajowego Rejestru Dłużników najczęściej z powodu nieopłaconych rachunków za telefon, grzywien sądowych, pożyczek i kredytów. W swoich finansowych działaniach są mocno niekonsekwentni” – jak czytamy w badaniach „Życie finansowe młodych Polaków” zrealizowanych przez Stowarzyszenie Programu Wsparcia Zadłużonych oraz BIG InfoMonitor.

Osoby po studiach chcą poukładać sobie życie. Optymistycznie zakładają, że poradzą sobie z comiesięcznymi ratami, dlatego zaciągają poważniejsze zobowiązania. Chcą się usamodzielnić więc kupują mieszkania lub samochody, a niektórzy z nich znajdują się w kryzysowej sytuacji, ponieważ spodziewają się np wesela. Niestety pośród tych ludzi, jest niewielka grupa, która rozsądnie zarządza finansami. Prawie 70% badanych nie traktuje poważnie swojej sytuacji materialnej.

Historia kredytowa – jakie ma znaczenie przy pożyczkach dla młodych

Bardzo duże znaczenie dla instytucji finansowych ma historia kredytowa. Jeśli jest to nasz pierwszy kredyt lub pożyczka w Biurze Informacji Kredytowej nie ma jeszcze na nasz temat żadnych informacji. Dlatego dla kredytodawców młode osoby nie są wiarygodne finansowo. Instytucje nie są w stanie sprawdzić czy taki klient będzie spłacał dług regularnie.

Młode osoby mają dużo większą szansę na otrzymanie pieniędzy w firmach pozabankowych, gdyż nie jest wymagane zaświadczenie o stałych dochodach. Akceptowane są różne źródła dochodu takie jak: stypendia lub alimenty.

W jaki sposób podnieść zdolność kredytową młodej osoby

Na zwiększenie zdolności kredytowej rozsądnym rozwiązaniem może np. okazać się kredyt z poręczycielem. W przypadku młodych osób można zaciągnąć go wspólnie z rodzicami, ponieważ posiadają oni bardziej stabilna sytuację finansową.

Na wiarygodność finansową ma wpływ kwota pieniędzy jaka dysponujemy, dlatego warto aby młode osoby nauczyły się oszczędzania.
Dobrym sposobem może okazać się zaciągnięcie małego kredytu lub pożyczki, który zostanie spłacony w terminie. W takim przypadku w bazie dłużników będzie informacja, że jesteśmy rzetelnymi kredytobiorcami, a bank będzie miał pewność, że termin spłaty zostanie dotrzymany.

Również złożenie wniosku w banku, w którym mamy konto i jesteśmy klientami od dłuższego czasu wywiera wpływ na lepszą zdolność kredytową.