Pożyczka dla młodych – co zrobić gdy brakuje gotówki?
Młode osoby zwykle nie zastanawiają się nad swoimi wydatkami i sytuacją finansową. Podchodzą do życia optymistycznie i zaciągając kredyt nie zdają sobie sprawy jakie konsekwencje mogą ponieść nie spłacając rat w terminie. Jednak bywają sytuacje, kiedy pragną się usamodzielnić, dlatego marzą o własnym mieszkaniu. Warto wtedy sprawdzić jak podnieść swoja zdolność kredytową w bardzo młodym wieku.
Szybka pożyczka – popularna wśród osób młodych
Młode osoby mają coraz większe problemy finansowe. Związane jest to z tym, że szukają łatwych sposobów na otrzymanie gotówki. Pragną funkcjonować według nowoczesnego stylu życia, kreowanego przez media, dlatego ulegają pokusie zaciągnięcia pożyczki.
Również należy zwrócić uwagę na sytuację w jakiej się znajdują. W dzisiejszym świecie rynek pracy nie jest przychylnie nastawiony do osób dopiero zaczynających swoją karierę zawodową. Na początku zarobki są niskie a firmy rzadko zatrudniają na umowę o pracę, której brak jest dużym problemem na drodze do uzyskania kredytu.
Pożyczki cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród osób po 18 roku życia. Szczególnie pożyczki na raty, gdzie gotówkę można otrzymać w przeciągu 15 minut. Niestety młodzi nie zdaja sobie sprawy z jakim ryzykiem wiąże się zaciąganie zobowiązań finansowych. Często zapominają o terminach spłaty przez co nieświadomie trafiają do KRD.
W jakim celu młode osoby zaciągają pożyczki
„Przeterminowane długi młodych Polaków sięgają 9,3 mld zł. Młodzi trafiają do Krajowego Rejestru Dłużników najczęściej z powodu nieopłaconych rachunków za telefon, grzywien sądowych, pożyczek i kredytów. W swoich finansowych działaniach są mocno niekonsekwentni” – jak czytamy w badaniach „Życie finansowe młodych Polaków” zrealizowanych przez Stowarzyszenie Programu Wsparcia Zadłużonych oraz BIG InfoMonitor.
Osoby po studiach chcą poukładać sobie życie. Optymistycznie zakładają, że poradzą sobie z comiesięcznymi ratami, dlatego zaciągają poważniejsze zobowiązania. Chcą się usamodzielnić więc kupują mieszkania lub samochody, a niektórzy z nich znajdują się w kryzysowej sytuacji, ponieważ spodziewają się np wesela. Niestety pośród tych ludzi, jest niewielka grupa, która rozsądnie zarządza finansami. Znają doskonale produkty finansowe, potrafią oszczędzać na wypłacaniu z bankomatów dzięki używaniu BLIKA czy budują aktywnie swoją poduszkę finansową. Prawie 70% badanych nie traktuje jednak poważnie swojej sytuacji materialnej.
Historia kredytowa – jakie ma znaczenie przy pożyczkach dla młodych
Bardzo duże znaczenie dla instytucji finansowych ma historia kredytowa. Jeśli jest to nasz pierwszy kredyt lub pożyczka w Biurze Informacji Kredytowej nie ma jeszcze na nasz temat żadnych informacji. Dlatego dla kredytodawców młode osoby nie są wiarygodne finansowo. Instytucje nie są w stanie sprawdzić czy taki klient będzie spłacał dług regularnie.
Młode osoby mają dużo większą szansę na otrzymanie pieniędzy w firmach pozabankowych, gdyż nie jest wymagane zaświadczenie o stałych dochodach. Akceptowane są różne źródła dochodu takie jak: stypendia lub alimenty.
W jaki sposób podnieść zdolność kredytową młodej osoby
Na zwiększenie zdolności kredytowej rozsądnym rozwiązaniem może np. okazać się kredyt z poręczycielem. W przypadku młodych osób można zaciągnąć go wspólnie z rodzicami, ponieważ posiadają oni bardziej stabilna sytuację finansową.
Na wiarygodność finansową ma wpływ kwota pieniędzy jaka dysponujemy, dlatego warto aby młode osoby nauczyły się oszczędzania. Raczej nie pomoże w tym jednorazowy zastrzyk gotówki od rodziców przez wpłatomat. Kluczem są regularne przychody i niskie koszty stałe.
Dobrym sposobem może okazać się zaciągnięcie małego kredytu lub pożyczki, który zostanie spłacony w terminie. W takim przypadku w bazie dłużników będzie informacja, że jesteśmy rzetelnymi kredytobiorcami, a bank będzie miał pewność, że termin spłaty zostanie dotrzymany.
Również złożenie wniosku w banku, w którym mamy konto i jesteśmy klientami od dłuższego czasu wywiera wpływ na lepszą zdolność kredytową.