Jak pożyczać z głową? Zasady rozsądnego pożyczania

Jak pożyczać z głową? Zasady rozsądnego pożyczania


Pożyczanie pieniędzy jest coraz bardziej powszechne. W dzisiejszych czasach wielu z nas korzysta z możliwości otrzymania pożyczek. Dzieje się tak dlatego, że z powodu zbyt niskich pensji nie potrafimy odłożyć pieniędzy na “czarną godzinę”. Jednak nie zawsze to wysokość pensji jest powodem kłopotów finansowych – wielu z nas ma problemy z planowaniem swojego budżetu. W jaki sposób możemy pożyczyć pieniądze robiąc to z głową?

Pożyczka doskonałym sposobem na szybkie pieniądze

Pożyczka z pewnością jest popularną formą pozyskiwania pieniędzy. Wielu z nas decyduje się na wzięcie pożyczki, ponieważ dzięki zastrzykowi gotówki możemy uregulować nasze aktualne zobowiązania. Jednak jeżeli zdecydujemy się na taki krok powinien on być przemyślany. Przede wszystkim należy mierzyć swoje siły na zamiary. Zanim ostatecznie podpiszemy umowę, powinniśmy dokładnie obliczyć czy będziemy w stanie spłacić naszą pożyczkę oraz czy jej miesięczne raty nie za bardzo nadszarpną nasz domowy budżet. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeżeli nie obliczymy tego z odpowiednią precyzją może okazać się, że nie poradzimy sobie ze spłatą naszych zobowiązań.

Jak dobrać kwotę pożyczki?

Kolejną istotną sprawą jest wysokość pożyczki, którą chcemy zaciągnąć. Często zdarza się, że decydujemy się na wzięcie zdecydowanie zbyt wysokiej kwoty. Należy się zastanowić czy nie wystarczyłoby nam mniejsze wsparcie finansowe. Niestety im więcej pieniędzy zdecydujemy się pożyczyć, tym więcej będziemy musieli zapłacić. Dlatego zazwyczaj wystarczy pożyczyć tylko tyle, ile w rzeczywistości potrzebujemy. Nie możemy zapominać także o przygotowaniu dokładnego planu spłaty naszych zobowiązań. Należy w nim uwzględnić przede wszystkim swoje zarobki i wydatki na utrzymanie. Trzeba również wykonać plan awaryjny – w jaki sposób spłacimy pożyczkę, jeżeli stracimy pracę lub będziemy mieć kolejny nieprzewidziany wydatek np. na naprawę samochodu.

Pożyczka w przypływie emocji

Zanim ostatecznie podpiszemy umowę, warto także zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy dodatkowych pieniędzy. Zdarza się, że decydujemy się na zadłużenie nie mając ku temu konkretnego powodu. Zastanówmy się na co wydamy pożyczone pieniądze i czy będzie nas stać na spłatę zaciągniętej pożyczki. Jeżeli potrzebujemy niewielkiej sumy, warto pożyczyć ją od firmy, która oferuje tego typu usługę za zero złotych, aczkolwiek zadłużenie musimy w takim wypadku spłacić w krótkim terminie. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie pożyczka na raty. Spłata rozłożona na kilka miesięcy będzie mniej dotkliwa dla naszego portfela, ale i bezpieczniejsza – jest małe prawdopodobieństwo, że będziemy mieli problem z jej zwrotem. Łatwiej będzie nam odkładać niewielką sumę co miesiąc, niż zwrócić całą pożyczoną sumę w ciągu kilkudziesięciu dni.

Przed wzięciem pożyczki powinniśmy się zastanowić się jaką miesięcznie kwotę będziemy w stanie odłożyć na jej spłatę. Warto też sprawdzić firmę, która ma udzielić nam pożyczki. Nie wszystkie instytucje finansowe są uczciwe, osoby poszukujące szybkich pieniędzy mogą paść ofiarą wyłudzenia pieniędzy w internecie, a wybranie nieodpowiedniej firmy może wpędzić nas w tarapaty. Jest to bardzo ważne, aby dokładnie wszystko przeanalizować, ponieważ w późniejszym czasie może okazać się, że nie mamy możliwości, aby spłacać swoje zadłużenia finansowe w terminie. Trzeba mieć tego świadomość, ponieważ w przeciwnym razie możemy wpaść w spiralę zadłużenia i konieczne będzie zaciągnięcie kolejnej pożyczki.