Opóźnienie w spłacie pożyczki – co teraz?

Opóźnienie w spłacie pożyczki – co teraz?


Wzięcie pożyczki to doskonały sposób na pokrycie bieżących zobowiązań finansowych. Często zdarza się, że nie posiadamy aktualnie odpowiedniej ilości gotówki, a w przypadku, gdy nie chcemy zadłużać się u bliskich pożyczka wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. Jednak czasem może zdarzyć się, że na skutek nieprzewidzianych okoliczności nastąpi zaległość w spłacie pożyczki. Co powinniśmy zrobić gdy nie jesteśmy w stanie spłacać rat w terminie?

Zaległości w spłacie rat

Niestety nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć. Nawet, gdy wydaje nam się, że mamy stabilną pracę, możemy zostać zwolnieni z powodu redukcji etatów. Nie można też wykluczyć niespodziewanego zachorowania, w wyniku którego całą pensję będziemy musieli przeznaczyć na koszty związane z leczeniem. Nigdy do końca nie wiemy co się zdarzy. Firmy pożyczkowe nieraz spotykają się z trudnymi sytuacjami życiowymi klientów. W sytuacji gdy nie będziemy mogli spłacić raty w terminie, zamiast się zamartwiać, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z instytucją pożyczkową i wyjaśnić w jakiej znaleźliśmy się sytuacji.

Co zrobić, gdy zalegamy z ratą?

Nawet, gdy już zalegamy ze spłatą rat, nie jest za późno na kontakt z firmą pożyczkową. Jej też zależy na tym abyśmy spłacili zaciągnięte zobowiązanie. Kontakt z przedstawicielem firmy pożyczkowej to najlepsze rozwiązanie, wspólnymi siłami spróbujemy więc znaleźć rozwiązanie tego problemu. Wiele przedsiębiorstw pożyczkowych godzi się na spłatę raty z opóźnieniem. Nie powinniśmy mieć więc problemu z wydłużeniem okresu spłaty, jeżeli do tej pory wszystko opłacaliśmy w terminie. Przez ten czas zdążymy ustabilizować swoją sytuacje finansową i z pewnością oddamy zaległą ratę.

Zbyt wysokie raty

Czasami zdarza się, że z własnej winy doprowadziliśmy do niekorzystnej sytuacji. Jeśli nie przeliczymy możliwości naszego budżetu możemy zdecydować się na wzięcie zbyt wysokiej pożyczki lub rozłożymy ją na zbyt krótki okres. W takiej sytuacji raty będą wyższe i możemy nie poradzić sobie z ich spłatą. Powinniśmy pożyczać z głową, dlatego jeżeli w ciągu kilkunastu dni od wymaganej daty spłaty na konto firmy nie przelaliśmy odpowiedniej kwoty pieniędzy, musimy liczyć się z konsekwencjami. To co musimy zrobić to oczywiście jak najszybsza spłata zobowiązania, ponieważ w przeciwnym razie będą naliczane karne odsetki. Następnie należy niezwłocznie skontaktować się z przedstawicielem danej firmy, który jest odpowiedzialny za pobieranie od nas rat. Dzięki temu możemy uniknąć wielu nieporozumień. Warto pamiętać, iż nie tylko pożyczkobiorcy mają trudności ze spłatą swoich zadłużeń. Tego typu zjawisko możemy także zauważyć wśród kredytobiorców. Zdecydowanie największym problemem jest spłata kilku kredytów naraz. Dlatego wiele osób, które mają kredyt decydują się na połączenie wielu rat w jedną, czyli na kredyt konsolidacyjny.