Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny


Wzięcie kredytu hipotecznego to nieprawdopodobnie poważna decyzja i duża odpowiedzialność. Z jednej strony dostajemy do dyspozycji ogromne środki finansowe, z drugiej jednak ryzykujemy utratę swojej nieruchomości, najczęściej własnego domu. Koniecznym jest więc dobre zapoznanie się z tą formą kredytowania, aby nie wpuścić się w maliny.

Pierwszą rzeczą na którą musimy zwrócić uwagę są jego koszty. Logicznym jest, iż chcemy jak najmniej procentowo zapłacić bankowi w ratach. Najprostszą i najbezpieczniejszą metodą jest sprawdzenie wskaźnika RRSO. Jest to wskaźnik rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Na chwilę obecną nie ma bardziej wiarygodnej metryki w którą moglibyśmy zajrzeć. Podczas wizyty w bankach i przeglądając oferty miejmy go na uwadze. Aby wstępnie to sprawdzić, warto też skorzystać z popularnych w sieci porównywarek kredytowych.

Gdy już mamy wzięte pod uwagę kilka korzystnych ofert trzeba sprawdzić jak konkretna instytucja obliczyła naszą zdolność kredytową. Każdy bank posiada swoje własne sposoby, dlatego też wszędzie dostaniemy nieco inną wycenę naszej sytuacji finansowej. Tutaj lepsza dla nas oferta zależy od tego, czy chcemy uzyskać tańszy kredyt, ale wziąć nieco mniej gotówki, czy odwrotnie. W zależności od wyceny oferty banków mogą tutaj odbiegać od siebie w sposób znaczny.

Kredyt hipoteczny w swojej konstrukcji prócz wkładu nieruchomości posiada też dodatkowy wkład własny. Obecnie Komisja Nadzoru Finansowego ustaliła, że jest to nie mniej niż 20% wartości nieruchomości. Jednakże nie wszystkie banki się do tego stosują. Podobnie ma się sprawa z tym, że dając większy wkład własny bank może przystać na zdecydowanie niższy koszt całkowity, obniżając tym samym RRSO. Nie bójmy się negocjować z bankami, szczególnie przy tak wysokich umowach. Wszakże wynegocjować możemy nie tylko podstawowe wartości jak liczba rat, ich wysokość, wielkość wkładu, ale też takie ułatwienia na przyszłość jak możliwość odroczenia rat na kilka miesięcy, czy coraz popularniejsze wakacje kredytowe.