Jak używać BLIK? [PORADNIK]

Jak używać BLIK? [PORADNIK]


Ponad 5 milionów Polaków korzysta z ulubionego fintechu nad Wisłą regularnie, a znacznie więcej robiło to choć raz w życiu. Nie czekaj dłużej, dowiedz się jak używać BLIK. A robić możesz dzięki niemu mnóstwo: płacić za zakupy w sklepie stacjonarnym, internetowym czy na Allegro, a także wypłacić pieniądze z dowolnego bankomatu bez ponoszenia dodatkowych opłat. W jaki sposób to zrobić?

Jak używać BLIK? Sprawdź, czy możesz to zrobić w swoim banku

Dostęp do usługi BLIK oferuje obecnie 11 banków. Na liście tej znajdują się:

  • PKO Bank Polski
  • Pekao SA
  • ING Bank Śląski
  • mBank
  • Bank Millennium
  • Santander Bank Polska
  • Alior Bank
  • Getin Bank
  • BNP Paribas
  • Credit Agricole
  • T-Mobile Usługi Bankowe

Z BLIKA korzystać mogą klienci powyższych banków, którzy zainstalują na swoim smartfonie aplikację danej instytucji. Do wszelkich działań potrzebne będzie dodatkowo połączenie z internetem. Ze względów bezpieczeństwa należy zadbać, aby było ono prywatne, dlatego odradza się korzystanie z wi-fi publicznego czy nawet udostępnianego przez firmę, w której pracujemy.

Pobierz aplikację banku na Androida albo iPhone’a. Ściągaj BLIK tylko z autoryzowanych źródeł!

Aplikacje bankowe wymienionych instytucji dostępne są na smartfonach z Androidem oraz systemem iOS (iPhone’y). Jak używać BLIK, aby nie narażać się na niepotrzebne cyfrowe zagrożenie? Przede wszystkim aplikacja mobilna banku musi być pobrana z pewnego źródła. Nie ma mowy o samodzielnym instalowaniu ich z plików apk. Musimy pobierać je wyłącznie z Google Play oraz App Store, najlepiej za pośrednictwem linków ze strony internetowej naszego banku.

Dostęp do BLIKA w aplikacjach różnych banków będzie wyglądać zupełnie inaczej. Zazwyczaj trzeba jednak podać numer NIK lub login, aby aktywować ją po raz pierwszy. Niezależnie od proponowanego rozwiązania możemy być jednak pewni jednego – jest ono łatwe w obsłudze i naprawdę intuicyjne. Aby skorzystać z usługi musimy po prostu wypatrywać charakterystycznej ikonki B. Jej naciśnięcie lub przytrzymanie generuje zazwyczaj sześciocyfrowy kod BLIK, na którego wykorzystanie mamy 2 minuty. Nie zdziwilibyśmy się, gdyby prostota korzystania z tej usługi wyeliminowała kiedyś ze słownika pojęć bankowych gotówkę!

Podpowiadamy, do czego najczęściej używa się BLIKA i jak to robić.

Jak płacić BLIKIEM w sklepie?

Kod BLIK możemy użyć chociażby po to, aby zapłacić za zakupy w sklepie stacjonarnym czy punkcie usługowym bez używania NFC w telefonie. Tego rodzaju płatności są już powszechnie akceptowane w całej Polsce, dzięki czemu wyskakując na szybkie zakupy nie musimy mieć ze sobą nie tylko gotówki, ale i całego portfela. Wszystko zrobimy za pomocą smartfona z aplikacją naszego banku!

Aby zapłacić BLIKIEM w sklepie, wykonujemy następujące czynności:

  1. Informujemy sprzedawcę, że będziemy płacić BLIKIEM.
  2. Uruchamiamy aplikację mobilną naszego banku.
  3. Generujemy sześciocyfrowy kod BLIK.
  4. Wpisujemy go na terminalu.
  5. Potwierdzamy transakcję w aplikacji.

Wykonanie tych pięciu kroków wystarczy, aby płatność za zakupy została zaksięgowana. Równie prosto jest w przypadku zakupów przez internet. Co więcej, w ten sposób można też płacić bezgotówkowo za przesyłkę kurierską za pobraniem.

Jak płacić BLIKIEM przez internet?

Można powiedzieć, że płacenie BLIKIEM przez internet różni się od tego w sklepie wyłącznie zamianą sprzedawcy oraz terminala na formularz ze strony sklepu albo aplikacji. Jest to procedura naprawdę szybka i w przypadku robienia zakupów online na telefonie pozwala dokonać płatności kilkoma ruchami palcem.

Aby zapłacić BLIKIEM przez internet, musimy postępować następująco:

  1. W formularzu płatności wybieramy opcję “Zapłać BLIKIEM”.
  2. Uruchamiamy aplikację mobilną naszego banku lub czekamy na jej automatyczne odpalenie.
  3. Generujemy kod BLIK, po czym zapamiętujemy go lub kopiujemy.
  4. Wpisujemy go lub wklejamy na stronie płatności.
  5. Potwierdzamy chęć dokonania transakcji w aplikacji.

W przypadku wielu sklepów i usług internetowych istnieje opcja zapisania ich w pamięci aplikacji. Ba, możemy tak zrobić nawet z całą przeglądarką. Dzięki temu przy kolejnych zakupach w danym miejscu nie będziemy musieli już przechodzić przez całą procedurę. Wystarczy tylko ostatni krok, czyli potwierdzenie transakcji!

Na tym jednak możliwości BLIKA się nie kończą. Istnieje jeszcze jedna częsta sytuacja, w której usługa ta znacznie ułatwia nasze życie. Co więcej, dzięki temu trickowi zaoszczędzimy zazwyczaj pieniądze. Ile? Czasami nawet 10 zł!

Jak używać BLIK do wypłacania za darmo pieniędzy z bankomatu?

Większość banków oferuje dziś darmowe rachunki osobiste. Dzięki spełnieniu prostych warunków nie musimy płacić nawet za obsługę karty debetowej. Osobną kwestię stanowi jednak wypłata pieniędzy z bankomatów. Zazwyczaj jest ona darmowa tylko w przypadku maszyn danej instytucji. Korzystanie z innych bankomatów, czy obsługiwanych przez banki, czy konkretne sieci jak Euronet czy Planet Cash, może wiązać się z prowizją. Opłaty sięgać mogą nawet 10 zł. Idealnym wyjściem jest skorzystanie z BLIKA.

Jak wypłacać pieniądze z bankomatu przy użyciu kodu BLIK? Zazwyczaj procedura wygląda w ten sposób:

  1. Wybieramy w systemie bankomatu opcję transakcji bez karty.
  2. Potwierdzamy chęć wypłacenia pieniędzy przy pomocy kodu BLIK.
  3. Otwieramy aplikację bankową.
  4. Generujemy kod BLIK.
  5. Wpisujemy go w bankomacie.
  6. Akceptujemy wypłatę pieniędzy w aplikacji.

Korzystanie z BLIKA do wypłaty pieniędzy z bankomatu nie tylko oszczędziło już setki tysięcy złotych, ale uchroniło niejednego klienta od zostawienia karty obok bankomatu. Jeszcze więcej oszczędności dało wpłacanie gotówki we wpłatomatach, nieobciążone prowizją ani opłatą jak uczynienie tego w oddziale.