Identyfikator bankowości internetowej — jak działa login?

Identyfikator bankowości internetowej — jak działa login?


Osoby, które decydują się na skorzystanie z bankowości elektronicznej, otrzymują od banku stosowny identyfikator. Staje się on podstawą dla korzystania z usług bankowych online. Identyfikator ten potocznie zwany jest loginem. W tym artykule odpowiemy na pytania, jak działa login, czym jest identyfikator bankowości internetowej, gdzie go znaleźć w przypadku zapomnienia oraz czy możliwa jest zmiana loginu do konta w banku. Zapraszamy do lektury!

Czym jest identyfikator bankowości internetowej?

Identyfikator bankowości internetowej to wygenerowany przez bank ciąg cyfr i liter, który przypisany jest do danego klienta. Poprawne wpisanie loginu i hasła pozwala na weryfikację tożsamości klienta, a co za tym idzie, korzystanie z pełnych możliwości bankowości internetowej.

Pamiętaj, że twój login do konta bankowego powinien być informacją pilnie przez ciebie strzeżona i nigdy nie powinien trafić w ręce innej osoby. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa nie udostępniaj ani nie podawaj nikomu swojego identyfikatora bankowości internetowej.

Znajomość samego loginu nie wystarczy oczywiście do włamania się na konto chronione hasłem. Nie oznacza to jednak, że taka informacja będzie dla złodzieja bez znaczenia. Może on użyć jej przy próbie phishingu lub dokonania oszustwa nigeryjskiego. Wiele osób używa również takich samych lub podobnych haseł w wielu miejscach, więc wyciek danych logowania z mniej pilnie strzeżonych baz danych może podpowiedzieć złodziejowi hasło także do konta bankowego, jeśli zna już login.

Jak wygląda login do bankowości elektronicznej w polskich bankach?

Login do bankowości elektronicznej w polskich bankach jest zazwyczaj ciągiem cyfr lub znaków, który pozwala bankowi na identyfikację i potwierdzenie tożsamości danego klienta placówki. Podanie loginu oraz hasła do bankowości elektronicznej umożliwia zalogowanie się do konta internetowego.

Poszczególne instytucje używają własnej terminologii do określenia loginu. W przypadku Santandera jest to na przykład Indywidualny Numer (ICN), Credit Agricole mówi o Identyfikatorze CA24, natomiast Alior Bank określa go jako numer CIF. W każdym z tych przypadków chodzi jednak o to samo, czyli numer NIK.

Wiele banków pozwala na zmianę loginu do bankowości elektronicznej i dostosowanie go do własnych potrzeb, to jest, ustawienie ciągu cyfr i liter, którego na pewno nie zapomnimy. Decydując się na zmianę loginu lub ustawienie jego aliasu, zadbaj o to, aby nie był on prosty do odgadnięcia oraz aby był inny niż te, których używasz na innych platformach.

Gdzie znaleźć identyfikator bankowości internetowej?

Identyfikator bankowości internetowej jest niezwykle ważną informacją, która będzie stanowiła podstawę dla korzystania z usług banku online. Zazwyczaj zostaje on przekazany użytkownikowi wraz z umową usług dostarczoną przez bank. Często trafia do nowego klienta także w SMS-ie powitalnym. W przypadku zapomnienia loginu warto więc w pierwszej kolejności zajrzeć do listu lub poczty elektronicznej (jeśli podpisana została umowa elektroniczna), a potem przescrollować SMS-y z banku do najstarszych wiadomości.

Możliwe jest również odzyskanie lub przypomnienie identyfikatora bankowości internetowej w przypadku jego utracenia. W tym celu należy skontaktować się z infolinią banku lub osobiście złożyć wizytę w jednej z jego placówek. Login zostanie przywrócony po uprzedniej weryfikacji tożsamości.

Co istotne, o jakichkolwiek problemach z loginem nie będziemy informowani przez bank. W przypadku, gdy próbuje się z nami skontaktować pracownik instytucji i informować o potrzebie zmiany identyfikatora bankowości elektronicznej, wymagającej oczywiście podania hasła oraz prywatnych danych, niemal na sto procent jest to próba wyłudzenia danych.

Czy można zmienić login do konta w banku?

Zmiana loginu do konta jest możliwa, ale tylko w niektórych bankach. Przykładowo, Santander Bank Polska umożliwia zmianę Numeru Identyfikacyjnego Klienta (NIK) na własny login, który posłuży do przyszłych logowań się na konto bankowe. Z podobnego rozwiązania korzysta chociażby Alior Bank.

Istnieją też instytucje, które nie pozwalają na zmianę loginu takie jak Getin Bank, który w zamian oferuje usługę stworzenia aliasu. To alternatywny login, który również pozwala na logowanie się do bankowości internetowej. Może być on stosowany zamiennie z loginem cyfrowym otrzymanym od banku.

Aby uzyskać informację o tym, czy zmiana loginu do konta jest możliwa, skontaktuj się z placówką swojego banku.