Historia kredytowa w BIK – czy da się ją usunąć?

Historia kredytowa w BIK – czy da się ją usunąć?


Biorąc pożyczkę czy kredyt zakładamy, że będziemy spłacać je w terminie. Niestety są sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a mogą przyczynić się do zalegania ze spłatą zobowiązań. Gdy przez dłuższy czas nie zwracamy pieniędzy instytucjom finansowym, będziemy mieć negatywną historię kredytową w BIK. Czym jest BIK i czy da się z niego usunąć historię kredytową?

Rosnąca popularność pożyczek

W dzisiejszych czasach wiele firm oraz banków oferuje nam różnego rodzaju pożyczki. Są popularne dzięki swojej dostępności i minimalnym wymaganiom formalnym. Trzeba pamiętać, że pożyczkę musimy spłacać regularnie – zaniechanie płatności może skończyć się negatywną historią kredytową w BIK-u. Przed przystąpieniem do podpisania umowy, należy dokładnie zapoznać się z oprocentowaniem oraz obliczyć, ile w rzeczywistości będzie nas kosztowało pożyczenie pieniędzy w danej instytucji. Często zdarza się, że nie radzimy sobie ze spłatą zadłużeń. Jeśli zalegamy ze spłatą naszych rat informacja o tym z pewnością skończy się wpisem do rejestru dłużników. Zatem czym jest BIK i czy rzeczywiście będąc na jego liście możemy mieć trudności?

Czym jest BIK?

BIK jest to Biuro Informacji Kredytowej, w którym zapisane są nasze dane osobowe oraz historia spłacania rat. Wbrew powszechnej opinii wpisuje się tam nie tylko nie sumiennych dłużników. Każda osoba, która brała sprzęt na raty, kredyt, pożyczkę czy posiada kartę kredytową, ma tam swoje dane. BIK rejestruje zarówno pozytywną jak i negatywną historię kredytową. Są tam zapisane dane o spłacaniu rat – czy robimy to terminowo, spóźniamy się, czy też przestaliśmy spłacać nasze zobowiązania. Dane aktualizowane są raz na tydzień, do momentu aż spłacimy całą pożyczoną kwotę.

Każdy może przez internet sprawdzić swoją historię w Biurze Informacji Kredytowej. Wystarczy zarejestrować się podając dane osobowe oraz numer telefonu, wysłać skan dowodu osobistego i zrobić przelew weryfikacyjny w wysokości 1 zł. Jest to prosta procedura, a pozwoli nam zobaczyć czego dowie się o nas bank, gdy będzie sprawdzał naszą wiarygodność.

Usunięcie historii w BIK-u

W internecie możemy znaleźć wiele firm, które oferują usunięcie naszych danych z Biura Informacji Kredytowej. Jednak w tym przypadku usuwane są tylko pozytywne dane na nasz temat, takie jak terminowa spłata rat. Negatywnych danych nie możemy wyczyścić. Wniosek o usunięcie takich informacji możemy złożyć dopiero po 5 latach od momentu spłaty pożyczki. Jeżeli okaże się, że dane widniejące w BIK-u są nieprawdziwe, możemy złożyć wniosek o ich skorygowanie.

Nawet negatywna historia w BIK-u nie musi oznaczać, że nikt nam nie pożyczy pieniędzy. Wprawdzie mamy wtedy małe szanse na kredyt, ale dobrą alternatywą będzie pożyczka. Firmy ich udzielające często nie sprawdzają historii kredytowej w BIK lub patrzą przychylniej na nasze zaniedbania w spłatach rat. Dlatego gdy zdarzyło nam się zalegać ze spłatą rat nie powinniśmy się załamywać – nie musi to oznaczać, że nie dostaniemy pożyczki, a po pięciu latach po zaniechaniach w spłacie nie będzie już śladu.

Warto pamiętać, iż choć pieniądze pożycza się obecnie łatwo, a do tego nie musimy spełniać zbyt wielu formalności, powinniśmy mierzyć swoje siły na zamiary. Tym samym nie możemy zapominać o tym, aby dokładnie obliczyć jak wysokie raty miesięczne będziemy w stanie spłacać. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie możemy sobie nie poradzić. Biorąc pożyczkę z głową nie musimy się niczego obawiać, dobrze dobrana oferta nie sprawi nam problemu.