Gdzie jest numer NIK? Do czego służy?

Gdzie jest numer NIK? Do czego służy?


Posiadanie konta w banku oraz karty płatniczej, która będzie do niego przypisana jest standardem w dzisiejszym społeczeństwie. Z takiego rozwiązania korzystają już nawet nieletni. Takie rozwiązanie to nie tylko brak konieczności tzw. trzymania pieniędzy w skarpecie, ale też wygoda i możliwość płatności online, bez wychodzenia z domu. Do każdego rachunku bankowego przypisany jest Numer Identyfikacyjny Klienta. Do czego służy i gdzie jest numer NIK? Czy problemem jest brak lub utrata numeru NIK? Odpowiedzi na te pytania udzielimy w tym artykule.

Gdzie jest numer NIK konta bankowego i karty płatniczej?

Numer NIK konta bankowego oraz karty płatniczej dostarczany jest przez listonosza lub kuriera wraz z umową, w której znajdziemy informacje o założeniu rachunku bankowego oraz aktualną tabelę prowizji i opłat. Najczęściej znajduje się on na stronie dokumentu, do którego przyklejona jest karta, tuż przy niej. To jeden z powodów, dla którego warto archiwizować korespondencję z bankiem od pierwszego listu po założeniu nowego konta.

Numer NIK można odnaleźć również na umowie z banku. Dotyczy to jednak nie tylko wersji papierowej, ale również elektronicznej. W zdecydowanej większości przypadków banki wysyłają również powitalną wiadomość SMS, które oprócz kurtuazyjnych podziękowań zawierają również numer NIK. Nawet jeżeli go tam nie ma, pierwsze wiadomości tekstowe od banku i tak warto zachować. Często znajdują się tam instrukcje dotyczące deszyfrowania umowy wysłanej mailem.

Co to jest numer NIK?

Numer NIK (Numer Identyfikacyjny Klienta) to ciąg cyfr wystawiony przez instytucję finansową, najczęściej bank. Numer ten przypisany zostaje na start do usługobiorcy i w przeciwieństwie do hasła czy nawet PIN-u nie ma opcji na jego zmianę. Można przyjąć, iż jest to swojego rodzaju login, które zostaje nam przydzielony przez bank. Pozwala na identyfikację klienta. Bywa również błędnie mylony z kodem PIN.

Numer NIK nie jest przypisany wyłącznie do konta bankowego i karty płatniczej. Chociaż zazwyczaj określa się tak identyfikator bankowości internetowej, znajdziemy go również w kartach przedpłaconych (prepaid) i voucherach. Pozwoli on na ich rejestrację oraz późniejsze wykorzystanie.

Do czego służy numer NIK?

Numer NIK służy jest ciągiem cyfr, które pozwala bankowi na identyfikację klienta. Zastępuje on login, jeśli chodzi o bankowość internetową. Znacznie przyśpiesza także kontakt z pracownikami banku na infolinii. Jeśli zgubisz lub zapomnisz NIK, niemożliwe będzie błyskawiczne zalogowanie się do bankowości internetowej. Odpowiedni identyfikator trzeba będzie odzyskać, a nie jest to proces trwający kilka minut, jak w przypadku przypominania lub resetowania hasła.

Numer NIK pozwala również na skorzystanie z karty przedpłaconej lub wykorzystanie bonu. Należy dokonać jego aktywacji, poprzez podanie numeru NIK na stronie internetowej wydawcy. Karta czy voucher będą wtedy gotowe do wykorzystania, a dzięki kodowi możliwe stanie się sprawdzanie stanu konta online. Takie opcje nie są jednak dostępne w przypadku wszystkich kart.

NIK bez hasła czy PIN-u nie wystarczy nikomu do zalogowania się na konto w bankowości elektronicznej, ale i tak warto zabezpieczyć ten kod. Zadbaj o prywatność, numer NIK jest wyłącznie dla twojej wiadomości i nie powinno się nim dzielić. W żadnym wypadku nie można zapisywać go w jednym miejscu z hasłem, aby utrata danych do logowania nie skończyła się wyczyszczeniem rachunku z pieniędzy.

Czy brak NIK jest poważnym problemem?

Brak numeru NIK nie jest poważnym problemem, jednak może przysporzyć niepotrzebnych problemów i doprowadzić do straty kilku cennych godzin w kolejkach lub na słuchawce. W celu jego zdobycia koniecznie będzie bowiem udanie się do najbliższej placówki banku lub kontakt z jego infolinią. Po udanej weryfikacji tożsamości klienta bank poda numer NIK przypisany do konta.

Przed kontaktem z bankiem warto przejrzeć jeszcze raz dokumenty, które od niego otrzymaliśmy. Być może kartka z numerem NIK nie została wyrzucona i dalej znajduje się w domu. Dobrym pomysłem jest również przeszukanie poczty e-mail i odnalezienie maila z umową w formie elektronicznej. Po uzyskaniu do niej dostępu, bez problemu dostaniemy się do odpowiedniego kodu.

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, polecamy zmianę NIK na inny numer lub wyraz, który z łatwością zapamiętamy, i który posłuży za login do naszego konta internetowego. Nie będzie konieczne zapamiętanie ciągu, często losowych, cyfr, a dowolność wyboru pozwoli na obranie spersonalizowanego loginu. Chociaż sam NIK nie jest możliwy do zmiany, w jego miejsce można podać po prostu własny nick.