Czym zajmuje się Biuro informacji Kredytowej?

Czym zajmuje się Biuro informacji Kredytowej?


24 mln Polaków posiada swoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli kiedykolwiek zaciągnąłeś pożyczkę lub kredyt, to ty także należysz do tej grupy ludzi. Co to jest BIK i kto ma dostęp do znajdujących się w nim informacji? I czy można usunąć swoje dane z rejestru Biura Informacji Kredytowej?

BIK – co to jest?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to zbiorowa pamięć banków. Trafiają do niej informacje o zaciągniętych przez klientów kredytach, jak również historia ich spłaty. Do BIK dane przekazują nie tylko banki, ale też SKOK-i i wszelkie instytucje finansowe, które świadczą usługi pożyczkowe.

Prawo do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych o kredytach przez BIK jest ustanowione na mocy Ustawy z dn 29 sierpnia 1997. Dzięki niej banki mogą udzielać Biuru Informacji Kredytowej informacji stanowiących tajemnicę bankową. Również dzięki tej Ustawie instytucje finansowe mogą przekazywać do BIK dane o wierzytelnościach czy stanach rachunków. Oczywiście wszelkie dane są udostępniane tylko w związku z udzielaniem kredytów i pożyczek, a także wykonywaniem czynności bankowych i mają na celu ochronę interesów zarówno kredytodawców, jak i kredytobiorców.

Jakie dane gromadzi BIK?

Dane w BIK są aktualizowane raz w miesiącu przez cały okres od zaciągnięcia do spłaty kredytu.Informacje na nasz temat pojawiają się w BIK wówczas, kiedy zaciągamy kredyt lub pożyczkę. Znajdują się tam:

  • Dane osobowe kredytobiorcy.
  • Informacje o tym, jakie pożyczki spłaca kredytobiorca – ile jest rat, czy spłaca je terminowo, a także o zaległościach w spłacie.
  • Jeśli wnioskodawca jest poręczycielem kredytu, takie informacje również widnieją w BIK.
  • Wszystkie informacje dotyczące rachunków otwieranych i prowadzonych przez banki i firmy pożyczkowe.

Kto może sprawdzić twoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej?

Historię pożyczkową klienta mogą sprawdzić tylko instytucje upoważnione. W szczególności sądy i prokuratura, ale też banki i SKOK-i. Te ostatnie mogą otrzymywać raporty dzięki stosowaniu się do zasady wzajemności. Jeśli jakiś bank nie przekazują danych o swoich kredytobiorcach, nie może też wysłać zapytania o historię kredytową do BIK.

Każdy z nas może sprawdzić swoją własną historię kredytową na stronie internetowej BIK.

Zapytanie o historię kredytową do Biura Informacji Kredytowej banki wysyłają przed wydaniem decyzji o przyznaniu kredytu. Firmy pożyczkowe nie mają takiego nakazu, jednak i one mogą to zrobić. Jest to sposób na sprawdzenie naszejzdolności kredytowej. BIK stosuje tzw. ocenę punktową. Dzięki niej pożyczkodawcy mogą ocenić, jak duże istnieje prawdopodobieństwo, że spłacimy kredyt w terminie. Być może ten raport wyjaśni ci, dlaczego odrzucono twój wniosek o pożyczkę.

Raport BIK – jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Raport BIK dotyczący naszej historii kredytowej możemy zamówić przez Internet. Aby go otrzymać, musimy założyć konto na stronie Biura Informacji Kredytowej. Dzięki temu masz dostęp do kilku źródeł informacji o tym, w jakiej jesteś sytuacji jeśli chodzi o historię kredytową.

  • Informacji ustawowej – czyli bezpłatnego raportu,który możesz otrzymać raz na pół roku, za pośrednictwem swojego profilu w BIK. Zawiera on wszystkie informacje, jakie BIK dostało od banków i firm pożyczkowych.
  • Pojedynczego raportu – jest on płatny, ale za to można go pobrać w każdej chwili.
  • Pakiet 12 raportów BIK – w przeciągu roku możesz wykorzystać pakiet, który zawiera nie tylko same raporty, ale także wskaźnik, który pozwoli ci sprawdzić, jaki masz status na stronie BIK. Informacja ta jest pokazana w formie “statusu” określonego kolorem zielonym (gdy wszystko jest w porządku), pomarańczowym (ostrzegawczym) lub czerwonym (który oznacza złą sytuację w BIK). Kolejną usługą dostępną w pakiecie są Alerty BIK, mogą one ochronić cię przed wyłudzeniem pieniędzy po wykradzeniu danych wrażliwych, na przykład przy wypełnianiu ankiet przez internet. Płacąc za pakiet 12 raportów dostajesz także możliwość zastrzeżenia dokumentów tożsamości.

Czy można usunąć historię kredytową BIK?

Warto wiedzieć, jak wygląda nasza historia kredytowa. Bez względu na to, czy jest ona dobra, czy nie. Zapewne wielu dłużników chciałoby, żeby historię w BIK można było ukryć. Niestety, nie jest to możliwe, jeśli jesteś osobą, która zalega ze spłatą swojego kredytu. Dlatego lepiej nie reagować na reklamy firm, które oferują takie “usługi”. Można się nieźle rozczarować, a przy tym ulec naciągaczom i wydać pieniądze bez sensu.

Nie można wyczyścić historii BIK na żądanie, chyba że klient spłacił już swój kredyt i zrobił to w terminie lub minęło pięć lat od spłacenia pożyczki nieterminowo. Nie jest to jednak popularne rozwiązanie, gdyż usunięcie historii kredytowej wymazuje przecież pozytywne informacje o konsumencie. W związku z tym, pożyczkobiorcy zazwyczaj informują bank, że chcą by ich dane kredytowe były widoczne również po spłaceniu pożyczki.

Jakkolwiek nie można historii w BIK wymazać, to błędne informacje należy korygować jak najszybciej. W związku z tym warto udać się do banku czy też SKOK-u w celu wyjaśnienia pomyłki.

Czy pożyczka bez historii BIK jest możliwa?

Osoby zadłużone mają ograniczony dostęp do kredytów bankowych. Mało która instytucja będzie chciała zawierać umowę z kimś o złej historii kredytowej, ze względu na ryzykowność takiej umowy. Najczęściej za taką pożyczką stoi wysoka prowizja. Jak każde przedsiębiorstwo, banki również chcą ograniczyć ryzyko strat.

Jeśli twoja historia BIK nie jest pozytywna, a zadłużenie wymknęło się spod kontroli, możesz ubiegać się o pożyczkę na spłatę długów. Zazwyczaj pożyczki z komornikiem są udzielane pod zastaw mieszkania, domu lub działki. Wysokość takiego kredytu jest zależna od wartości nieruchomości. Taki kredyt możesz spłacać od kilku miesięcy do kilku lat. Wszystko zależy od umowy jaką podpiszesz z pożyczkodawcą. Jest to jednak ryzykowna opcja dla tych, którzy wiedzą, że nie mają innej możliwości na spłatę długów.