Czym jest NFC w telefonie

Czym jest NFC w telefonie


Przez bardzo długi czas systemy bankowe nie nadążały za zmieniającą się technologią i upodobaniami klientów. Szybkie płatności były w powijakach, a za podstawę dostępu do pieniędzy zgromadzonych na koncie nadal służył zestaw karta + bankomat.

Z czasem, gdy odpowiednie terminale zaczęły akceptować szybkie płatności za pośrednictwem karty kredytowej, ludzie zaczęli odzwyczajać się od gotówki noszonej w portfelu. Jednakże dlaczego i tego zestawu nie pomniejszyć do samego telefonu? Tak o to na rynek powolutku zaczęły wkraczać płatności NFC, dzięki którym nasz smartfon działa jak karta i nie musimy wpisywać kodu BLIK do płacenia za zakupy w sklepie.

NFC to system montowany w telefonach, umożliwiający używanie ich w sposób tożsamy z terminalami, które możemy spotkać w placówkach handlowych. Dzięki natychmiastowemu przesyłowi danych na niewielką odległość, opłacimy nasze zakupy w sposób bezdotykowy. Choć sama technologia posiada wiele różnych interesujących możliwości skupimy się tylko na aspekcie płatniczym.

Korzystanie z płatności NFC jest niemalże identyczne do zwykłej zbliżeniowej karty kredytowej. Dzięki niemu wypłacimy pieniądze w każdym bankomacie obsługującym transakcje bezdotykowe, zapłacimy zbliżeniowo za zakupy w sklepie czy nawet zapłacimy kurierowi kartą za przesyłkę pobraniową. Przy transakcjach poniżej 50 złotych nie musimy nawet odblokowywać telefonu, wystarczy podobnie jak przy karcie, przyłożyć naszego smartfona w okolice terminalu płatniczego.

Jedynym czego potrzebujemy do rozpoczęcia zabawy to telefon z obsługą NFC, odpowiednia aplikacja bankowa, numer NIK oraz hasło do zalogowania się, a potem chwila czasu na stworzenie pierwszej konfiguracji i udzielenie odpowiednich zgód, czy nadanie pinu.

Wiele osób obawia się, że technologia ta może nie być do końca bezpieczna. Nic bardziej mylnego. Posiada pod względem bezpieczeństwa podobne wady towarzyszące kartom, które na co dzień nosimy w kieszeni, ale posiada też dodatkowe niewątpliwe zalety. Przede wszystkim nasz telefon to dodatkowe źródło zabezpieczeń. Zablokowany ekran, dodatkowy pin, odblokowywanie za pomocą linii papilarnych – to kolejne zasieki, które musi pokonać przestępca.