Czy wypełnianie ankiet to opłacalna praca zdalna?

Czy wypełnianie ankiet to opłacalna praca zdalna?


W dobie pandemii wiele zawodów zaczęto wykonywać w formie zdalnej czy w przypadku niektórych branż częściej spodziewanego określenia trybu home office. Wiele osób zostało definitywnie pozbawione zatrudnienia i musiało szukać nowego źródła dochodu. Jedną z opcji pracy zdalnej stanowi wypełnianie ankiet. Czy jest to opłacalny wybór?

Na czym polega wypełnianie ankiet za pieniądze?

Chodzi o wypełnianie ankiet na stronach, które stanowią pośrednictwo pomiędzy firmą odpowiadającą za zlecenie badań a użytkownikiem panelu ankietowego. Wykonywanie pracy poprzedza rejestracja bezpłatnego konta w danym serwisie i uzupełnienie formularza. Należy podać kilka podstawowych informacji osobowych oraz kontaktowych, takich jak imię i nazwisko czy adres e-mail.

Do wypłaty pieniędzy będzie dodatkowo potrzebne podanie numeru konta, oczywiście o ile przekazanie zarobków następuje w tej formie. Przed przystąpieniem do pracy warto upewnić się, czy na pewno oferowane jest wynagrodzenie. Zdarzają się firmy, które za opinie oraz uwagi przyznają ankieterom punkty wymienne na kiepskie nagrody rzeczowe.

O wypełnianiu ankiet za pieniądze z pewnością przynajmniej słyszało wiele osób. Zwłaszcza przy regularnym korzystaniu z Internetu nie sposób uciec od tego hasła. Można trafić na reklamy czy ogłoszenia zachęcające do podjęcia się takiej pracy. W teorii wydaje się to bardzo prostą czynnością, dzięki której bez problemu można dorobić pieniądze w domu. Rzeczywistość nie jest jednak tak różowa.

Ile można zarobić, wypełniając ankiety przez internet?

Wypełnianie ankiet raczej nie należy postrzegać jako szansy na posiadanie stabilnej, dobrze płatnej pracy. Rysuje się prędzej jako możliwość dorobienia do regularnej pensji i powinno znajdować się w kręgu zainteresowań przede wszystkim młodszych osób, przykładowo studentów, które mają jeszcze inne (edukacyjne) obowiązki. Tym bardziej, że nie zawsze wypełnianie ankiet równa się wypłacie w pieniądzach. Formami zapłaty mogą być fizyczne produkty czy karty podarunkowe Sodexo.

Na wypełnianiu ankiet będzie bardzo trudno (a właściwie jest to po prostu niemożliwe) osiągnąć płacę na poziomie średniej krajowej. Nie zmieni tego nawet rejestracja na kilku czy kilkunastu stronach, za których pośrednictwem korzysta się z panelu ankietowego. Kilkaset złotych na miesiąc to maksymalny realny wynik, który można osiągnąć. Nawet przy włożeniu w to ciężkiej pracy!

Czy wypełnianie ankiet to dobra praca zdalna?

Do pracy przy wypełnianiu ankiet nie potrzeba specjalnych kwalifikacji czy kompetencji. Kluczowe jest zadbanie o stały dostęp do internetu. Warunki do pracy również nie muszą być nad wyraz szczególne. Jeżeli chcemy wypełniać ankiety w domowej przestrzeni, to nie ma potrzeby aranżowania jej na zawodowe biuro. Co więcej, sensowność takiego działania jest przy mikrych zarobkach co najmniej wątpliwa.

Nie są to również czynności, które znacząco wzmocnią nasze CV. Potencjalny pracodawca, z którym dane nam będzie się spotkać w przyszłości przy szukaniu stałej formy zatrudnienia, nie będzie postrzegać wypełniania ankiet jako ważnego i cennego doświadczenia zawodowego. Przy takiej pracy trudno również o zbudowanie ciekawych interakcji międzyludzkich czy zadbanie o rozwój intelektualny. Dodatkowo łatwo naciąć się też na różnego rodzaju scamy i wiele stracić — w najlepszym przypadku czas, w znacznie gorszym dostęp do danych wrażliwych oraz pieniądze z konta.

Na jakie oszustwa uważać przy wypełnianiu ankiet przez internet?

Wypełnianie ankiet w jakimś stopniu jest także ryzykowną sprawą. Zanim rozpoczniemy pracę, warto się upewnić odnośnie do strony, za pomocą której będziemy wykonywać swoje zawodowe obowiązki. Trzeba sprawdzić, jakie są metody wypłaty wynagrodzenia oraz opinie użytkowników witryny. To drugie nie zawsze musi być zresztą miarodajne, ponieważ naciągacze mogą dbać o PR i przed rozpoczęciem działalności na większą skalę umieścić w internecie setki czy nawet tysiące entuzjastycznych komentarzy.

Niektóre strony mogą bowiem wykorzystać nasze dane osobowe i udostępnić je podmiotom trzecim czy nawet nie wypłacić wynagrodzenia. Oszuści tylko czekają, aby wykorzystać swoją szansę. Brak przelewu gotówkowego po kilku czy kilkunastu godzinach pracy to i tak najlepsza opcja, ponieważ niejednej osobie wyczyszczono w ten sposób konta lub nawet zaciągnięto w ich imieniu pożyczki. Tym bardziej, że z prawnego punktu widzenia wypełnianie ankiet nie stanowi formy zatrudnienia i nie podlega w żaden sposób opodatkowaniu. Często nie otrzymamy nawet umowy cywilno-prawnej, czyli umowy zlecenie lub umowy o dzieło.