Czy warto brać kredyt na samochód? Za i przeciw

Czy warto brać kredyt na samochód? Za i przeciw


Czy warto brać kredyt na samochód, jeśli nie możemy wysupłać odpowiedniej kwoty z własnej kieszeni? To, czy życie bez auta jest jak życie bez ręki, pozostaje kwestią indywidualną. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jest to ruchomość obecna i ważna w codzienności wielu osób. Bez różnicy, czy pojazd kupujemy po raz pierwszy, czy rozglądamy się za czymś nowym, do realizacji celu potrzebne są pieniądze. Nie wszyscy są w stanie pozwolić na taki wydatek od ręki. Z pomocą może zatem przyjść kredyt na samochód.

Jak skonstruowany jest kredyt na samochód?

Kredyt na samochód już w swojej nazwie zawiera intencję kredytobiorcy. Jest formą pożyczki celowej z przeznaczeniem na samochód. Nabyty w ten sposób pojazd staje się jednocześnie gwarancją spłaty. Bank albo firma pożyczkowa mogą więc być pewne, że w przypadku zaprzestania uiszczania odsetek do instytucji trafi chociaż auto. Wszystko za sprawą zastawu rejestrowego oraz odpowiednich wpisów do karty pojazdu oraz dowodu rejestracyjnego. Taka gwarancja oznacza też, że można liczyć na mniejszą prowizję oraz odsetki przy zaciąganiu kredytu.

Warto być jednak świadomym tego, że w rozmowie z przedstawicielami danego banku kredyt na samochód może nie być tym, co zostanie nam zaoferowane. Stanie się tak, nawet jeżeli wyraźnie przedstawimy intencję zakupu pojazdu. Dla firm finansowych najkorzystniejsze jest wybranie przez ludzi kredytu gotówkowego bez określonego celu. Wynika to z tego, że przy kredycie samochodowym klient liczy na mniejsze odsetki, podczas gdy w przypadku zwyczajnej pożyczki bez gwarancji w postaci auta oprocentowanie będzie maksymalne, sięgające nawet 7,2% w skali roku.

Zalety kredytu na samochód

Można wskazać przynajmniej kilka zalet kredytu na samochód:

  • niższy koszt kredytu – zwyczajnie mniej na taki kredyt wydamy w porównaniu z kredytem gotówkowym,
  • niższe oprocentowanie, które wiąże się z gwarancją spłaty kredytu w postaci samochodu,
  • wysoka kwota kredytu – możemy otrzymać naprawdę atrakcyjnę pożyczkę, jeżeli wyrazimy chęć przeznaczenia jej na konkretny zakup, w tym przypadku samochodu,
  • okres finansowania – czas spłacenia kredytu może być wyznaczony nawet na 10 lat,
    możliwy zakup zarówno nowego, jak i używanego pojazdu.

Jak widać, jeżeli nie mamy pieniędzy, a samochód potrzebny jest nam w konkretnym celu (na przykład do pracy) znacznie bardziej warto wziąć kredyt na samochód niż pożyczkę gotówkową na dowolny cel. Ze względu na niższe oprocentowanie mogą nas do tego zniechęcać konsultanci danego banku, ale część z ich argumentów ma pokrycie w rzeczywistości.

Jakie są wady kredytu samochodowego?

Niestety, jest też druga strona medalu. Istnieje kilka sensownych argumentów, które przemawiają za tezą, że nie warto brać kredytu samochodowego. Co może odwieść nas od tego pomysłu?

Pierwszą niedogodnością jest obowiązkowe zabezpieczenia bankowe. Zastaw rejestrowy, przewłaszczenie czy depozyt wprowadzają spore ograniczenia i wymogi w decydowaniu o samochodzie i sporządzaniu jego dokumentacji. W przypadku zastawu rejestrowego trzeba uwzględnić w bank w dowodzie rejestracyjnym auta. Przy przewłaszczeniu firma finansowa staje się współwłaścicielem pojazdu, przez co kupujący nie będzie mógł w przyszłości np. sprzedać samochodu bez poinformowania i uzyskania na to zgody od banku. Potencjalny nabywca naszego auta może także bać się zajęcia komorniczego samochodu. Alternatywnym rozwiązaniem pozostaje depozyt karty pojazdu.

Za minus wielu kierowców uzna również obowiązkowe ubezpieczenie autocasco (AC). Po stronie kredytobiorcy znajduje się opłacenie wszelkich składek, które ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na konto kredytodawcy, jeżeli pojazd zostanie zniszczony lub skradziony. Oznacza to niemałe dodatkowe koszta dla kupującego auto, którego poważne uszkodzenie jest przecież niezbyt prawdopodobne.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dokumentacji, czyli czymś, czego nie lubi chyba nikt z nas. Z racji, iż kredyt samochodowy oznacza zakup celowy, trzeba dopełnić kwestie dokumentacyjne związane z zakupem i rejestracją samochodu (umowy kupna-sprzedaży lub faktury) czy przedstawić zaświadczenia z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów. Oznacza to mnóstwo formalności i papierów przed zakupem, wykraczających poza standardowe przy pożyczkach sprawdzanie rejestrów dłużników, co generuje częstokroć spore koszty.

Czy warto brać kredyt na samochód? Podsumowanie

W ogólnym spojrzeniu, po zestawieniu ze sobą zalet oraz wad, pozytywnych aspektów brania kredytu samochodowego można wskazać więcej. Jeżeli tylko jesteśmy w stanie wykazać odrobinę cierpliwości (załatwienie spraw z formalnościami) oraz możemy sobie pozwolić na dodatkowe koszta (obowiązkowe ubezpieczenie autocasco), to opcja kredytu samochodowego jest zdecydowanie tym, na co powinniśmy się zdecydować.

Warto jednak pamiętać, że jest tak tylko wówczas, gdy faktycznie potrzebujemy kredytu na samochód. W najlepszej sytuacji znajdują się te osoby, które mogą pozwolić sobie na opłacenie transakcji gotówką. Wówczas nie wydadzą kilku tysięcy złotych więcej na prowizję i odsetki! Jeżeli możemy zarobić pieniądze na auto zamiast brać kredyt, zdecydowanie powinniśmy postawić na gotówkę.